Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Αδριανής -Νικηφόρου

<γιορτές>

þ

ολοήμερο

το ολοήμερο και η unisef

παιχνίδια

σταυρόλεξα

επιμέλεια- κατασκευή Τοκατλή- -Ευνίκη

Το ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας συμμετέχει φέτος για πρώτη φορά στο πρόγραμμα σχολεία υπερασπιστές της unicef.

Oι εντυπώσεις μας; καταπληκτικές!

Στόχοι μας:

•  να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε παγκόσμια κοινωνικά προβλήματα που αφορούν τα παιδιά
  • να γνωρίσουν την δράση της παραπάνω οργάνωσης πέρα από την γνωστή γι' αυτούς δράση της πώλησης ευχετήριων καρτών και αντικειμένων
  • να εντοπίσουν τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά στον κόσμο
  • να διερευνήσουν τα αίτια που προκαλούν τα προβλήματα αυτά
  • να προτείνουν λύσεις
  • να προσφέρουν ενεργά τη βοήθειά τους

Βοηθός μας;

Μα φυσικά η ίδια η unicef !

Σημαντική βοήθεια προς την κατεύθυνση αυτή υπήρξε το έντυπο υλικό που μας έστειλε η unisef το οποίο μας πρόσφερε εικόνες, ενημέρωση μα πάνω απ' όλα έτοιμες διδακτικές δραστηριότητες που λειτούργησαν ως εφαλτήριο.

Κάνοντας κλικ στις εικόνες θα μπορέσετε να τις δείτε στο φυσικό τους μέγεθος. Περιηγηθείτε στο πλούσιο φωτογραφικό υλικό που σας παραθέτουμε ώστε να γνωρίσετε με πιο άμεσο τρόπο τις δραστηριότητές μας!

οι δραστηριότητές μας;

• αναζητήσαμε στο internet πληροφορίες σχετικά με τη δράση της οργάνωσης, τα προβλήματα των παιδιών, τις δραστηριότητες άλλων σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα κ.α.
  • αξιοποιήσαμε στο μέγιστο το έντυπο υλικό της unicef , δραματοποιήσαμε διάφορες καταστάσεις ώστε οι μαθητές μέσα από το παιχνίδι των ρόλων να αντιληφθούν καλύτερα το πρόβλημα
  • ζωγραφίσαμε για τα παιδιά όλου του κόσμου, γράψαμε ιστοριούλες και ποιηματάκια
  • αποφασίσαμε αντί για ένα μηχανικό έρανο ή την παθητική αγορά καρτών να βρούμε έναν πιο ενεργό τρόπο να συγκεντρώσουμε χρήματα για τη unicef.
  • Φτιάξαμε διάφορες κατασκευές με υλικά που αγόρασαν οι μαθητές ή που έφεραν από τα σπίτια τους. Δουλέψαμε διάφορες τεχνικές κατασκευών και φτιάξαμε μια μεγάλη  ποικιλία αντικειμένων. Τα αντικείμενα αυτά τα πουλήσαμε σε ένα bazaar που το συνδυάσαμε με τις χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του σχολείου μας.
  • Τα χρήματα που συγκεντρώσαμε τα στείλαμε στη unicef.