Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο Αδριανής -Νικηφόρου

<γιορτές>

þ

ολοήμερο

το ολοήμερο και η unisef

παιχνίδια

σταυρόλεξα

[Μετρητής επισκέψεων]

επιμέλεια

Τοκατλή Ευνίκη

Παιχνίδια στο ολοήμερο!

Το παιχνίδι της τραπεζαρίας.             κατεβάστε το εδώ

Υλικά: κάρτες ερωτήσεων, ποτηράκια με την ονομασία της κάθε ομάδας, ζάρι.

Την ώρα που οι μαθητές βρίσκονται στην τραπεζαρία παίζουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων. Χάρη σ' αυτό, η ώρα περνά ευχάριστα και οι μαθητές αποκομίζουν γνώσεις με ευχάριστο τρόπο. Από την άλλη καταφέρνουμε να κρατήσουμε έτσι τους μαθητές συγκεντρωμένους σε ένα χώρο ώστε η επιτήρησή τους να είναι αποτελεσματικότερη.

Πώς παίζεται το παιχνίδι: Οι μαθητές είναι χωρισμένοι σε ομάδες, όπως ακριβώς κάθονται στα τραπέζια τους. Κάθε ομάδα έχει ένα ποτηράκι μέσα στο οποίο συγκεντρώνει τα φασόλια (πόντους). Κάθε ομάδα ρίχνει το ζάρι μια φορά. Ανάλογα με τον αριθμό που θα φέρει πρέπει να απαντήσει στην ερώτηση της κάρτας με τον αντίστοιχο αριθμό. Αν απαντήσει σωστά θα πάρει 2 φασόλια. Αν δεν απαντήσει δεν θα πάρει φασόλια. Ωστόσο η ομάδα έχει τη δυνατότητα να αγοράσει την απάντηση από κάποια άλλη ομάδα. Σ' αυτή την περίπτωση αν η ομάδα που πουλάει την απάντηση απαντήσει σωστά παίρνει ένα φασόλι αυτή και ένα φασόλι η ομάδα που αγόρασε την απάντηση. Αν όμως δεν απαντήσει σωστά τότε θα πρέπει να επιστρέψει ένα φασόλι. στο τέλος της εβδομάδας η ομάδα που συγκέντρωσε τα περισσότερα φασόλια παίρνει γλυκό ενώ οι υπόλοιποι μαθητές από μια καραμέλα.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε σε μορφή zip τις καρτέλες του παιχνιδιού να τις κατεβάσετε και να παίξετε κι εσείς.

Οδηγίες για τις καρτέλες : Κάθε φύλλο όπως θα δείτε περιέχει τρεις καρτέλες (ερωτήσεις- απαντήσεις). Κάθε καρτέλα έχει 6 ερωτήσεις με τις απαντήσεις τους. Συνολικά είναι 20 Φύλλα μεγέθους Α4 δηλαδή 360 ερωτήσεις. Καλό είναι να εκτυπώσετε σε χοντρό φύλλο και στη συνέχεια να τσακίσετε και να κολλήσετε τις καρτέλες έτσι ώστε  στη μια μεριά να έχετε τις ερωτήσεις και στην άλλη τις απαντήσεις.

Η  δασκάλα Τοκατλή Ευνίκη

Καλή διασκέδαση!

Σταυρόλεξα: μπορείτε να τα βρείτε σε on-line μορφή ή να τα κατεβάσετε και να τα εκτυπώσετε.

σταυρόλεξα σε μορφή zip   κατεβάστε τα:

άγρια ζώα της Ελλάδας            δέντρα                           ζώα του κόσμου

επαγγέλματα                             εργαλεία                     αντικείμενα κουζίνας

θαλάσσια ζώα                           κατοικίδια                     μυθολογία- Θεοί

λουλούδια                                  μαθητής                        τρόφιμα

πτηνά της Ελλάδας                   αντικείμενα σπιτιού

φρούτα                                       έντομα

Επίσης κατεβάστε τους παρακάτω φακέλους, εκτυπώστε και χαρίστε στιγμές διασκέδασης στους μαθητές σας!

ζωγραφιές

λαβύρινθοι